O farmě

Máme rádi včely!

Jsme rodinná včelařská farma. Včelaření nás obrovsky baví, a to pořád stejně, možná i víc…

Jsme velká rodina. Naše velké děti nám pomáhají s fyzicky náročnější prací, a také s prezentací farmy na sociálních sítích. U malých dětí si ověřujeme, kterých medů se nedá přejíst.

Žijeme v podhůří Hrubého jeseníku v údolí malebné říčky „divoká“ Desná. Velkolosinské údolí je známé jako lázeňská oblast se spoustou cukráren a zámků. Je to také zemědělská oblast s malebnou přírodou. Klid, čisté ovzduší a nenarušená příroda na dosah ruky je to, co přitahuje návštěvníky ze všech koutů česka.

A nějak tak podobně jsme se dostali do těchto krásných míst i my. Pocházíme však z Beskyd, kde jsme započali včelařit a kde jsme sestavili první „rodokmen“ našich včelích matek Carnica Gural. Později Jarek získal místo včelmistra ve Výzkumném ústavu včelařském, včelařské stanici Pekařov u Velkých Losin. A dnes jsme v Jeseníkách již natrvalo a věnujeme se stále včelímu bádání, ale už soukromě a na svých včelách. Náš šlechtitelský chov je výsledek našeho snažení, které však rozhodně není u konce. Nesnažíme se vyšlechtit super včelu. Je nám velmi blízká filozofie a myšlení permakultury, tedy snaha o udržitelnost ekosystému. Schopnost přežít a být ku prospěchu ostatním.

Jako včelaři chceme být tohoto součástí a plout s proudem přírody. Chceme se podělit o krásu a čistotu zdejší přírody i mezi vás ostatní a jsme přesvědčeni, že není lepší cesta, než ta medem. Medem od našich včel, ze zdejší krajiny, pro vás!

 

Máme rádi hory!

Včelaření v horách není jednoduchá věc. Ale když se podaří, co podařit se má a nadšení je provázeno i poctivou píli, pak je výsledek zaručen.

Nabízíme nejen šlechtěné včelí matky horského ekotypu, ale zejména jednodruhové medy pocházející z plání a lesů hor Hrubého Jeseníku. Kdo ještě neokusil, neuvěří!!!

 

Milujeme med!

U svých včeliček si vážíme jejich skromnosti a pilnosti a takoví se snažíme být i my. Ovšem med, který naše včeličky přinesou a který vám nabízíme, tak neskromně považujeme za to nejlepší, co je možné z nádherné jesenické přírody získat a za to nejlepší, co jste kdy ochutnali!!!

 

Včelařská praxe a studium - Mgr. Jaroslav Labaj:

SOU Nasavrky – kurz včelaření

Moravská včelařská škola v Hranicích na Moravě – kurz včelaření

SOU Blatná – kurz lektor včelařství

VÚV DOL – kurz inseminace včelích matek

VŠ Jagieloňska, fakulta Uherské hradiště – obor Ekonomika včelařského provozu

Mendelova společnost pro včelařský výzkum - člen

VÚV DOL, Pokusný včelín Pekařov – (2018 -2020, včelmistr)

Rodinná včelí farma Labajů – šlechtění matek Carnica Gural

Přednášející odborník na volné noze – zootechnika a nemoci včel

 

Zpět do obchodu