Novinky
Změna sídla

Nová adresa sídla a výdejny pro osobní odběr je Mosty u Jablunkova 1068, 739 98.


Odesílání balíčků

Balíčky odesíláme vždy v pondělí a ve středu :-)

 Kontakt
Bc. Eva Kantorová
  Mosty u Jablunkova 1068
  73998   Mosty u Jablunkova
  +420 602 789 663
 

O farmě


Jsme rodinná farma, která včelaří v podhůří jablunkovského srdce Beskyd. Využíváme jak jarní květové snůšky z ovocných stromů, tak i lesní medovicové, zejména ze smrku a jedle. Náš med a ostatní produkty obsahují pylové částice, které ať se to nezdá, napomáhají v našem regionu při dlouhodobější konzumaci snižovat alergické projevy.
 

Včelaříme jak v nízkonástavkovém systému langstroth 2/3, ale i na rámkové míře 39x24. Naše úplně první matky pocházely z prošlechtěných chovů kmene Vigor. Postupně jsme však v okolí nalézali a rozchovávali včelstva, která popisu odpovídají prvním kraňkám v Beskydech, a to z důvodu, že za uplynulé desítky let si místní beskydská kraňka získala plnou adaptabilitu na drsné podmínky jablunkovské brázdy, kde musí přečkat nejen dlouhou zimu ale i časté a nečekané výkyvy počasí. Odolnost, vitalita a brzký jarní rozvoj jsou vlastnosti, kterých si na svých včelách nejvíce ceníme. Ve svém včelím hospodářství se již budeme věnovat pouze rozchovu vlastního plemenného materiálu. Jelikož jsme se rozhodli dojít postupnou cestou k bio včelaření, které se však netýká pouze toho, čím jsou včelstva léčena, ale zejména kde a v čem žijí. Proto používáme pouze dřevěné nezateplené nástavkové úly s dřevěnými rámky.
 

Stanoviště našich včelstev se nacházejí v 450 m. n. m., proto je snahou chovat odolná a vitální včelstva, která díky pestrosti a bohatosti flory Beskyd přinášejí svým složením specifický smíšený med, jenž je svou kvalitou vysoce jakostní. Po právu lze považovat smíšený luční a lesní med z Beskyd za nejžádanější.