Kontakt
Bc. Eva Kantorová
  Mosty u Jablunkova 1068
  73998   Mosty u Jablunkova
  +420 602 789 663
 

Propolis

  • Přidáno: 16.01.2017   |   372 čtení / zobrazení

Propolis (včelí tmel, dluž, smoluňka či kyt)

 
Propolis patří k nejžádanějším a také nejtajemnějším včelím produktům.

Je získáván včelami z pryskyřic stromů, které ho sbírají na kůře, z pupenů apod. Do pryskyřice pak hned po sběru přidávají výměšky svých žláz, tedy vlastní biologické látky. Výsledkem je hmota, která má zcela mimořádné účinky. Je to tedy bohatá směs bioaktivních látek pryskyřičného charakteru, v úlu jsou dále zpracovávány a využívány k ochraně úlového prostoru před bakteriemi, viry, plísněmi a kvasinkami.

Chemické složení lze určit jen přibližně. Propolis se totiž liší podle oblasti původu i rostlin, které včely zpracovávají. Obsahuje velké množství různých látek, což pochopitelně znemožňuje umělou výrobu či jenom napodobení. Jediným možným zdrojem je pak příroda a včely.

Chemické složení propolisu se mění podle druhu zdrojových rostlin, zeměpisné polohy a ročního období, ve kterém je sbírán. Proto i účinky budou různých hodnot. Nemá tedy konstantní složení, a proto nemůže být uznán jako lék (léčivo) byť jeho např. antibiotické účinky jsou významné.

Vědecké výzkumy propolisu jsou velice zdlouhavé a není mu ve střední Evropě věnována patřičná pozornost. Doposud bylo potvrzeno, že se jedná o látku pro člověka zcela neškodnou (vyjma možné alergie), to stejné se však nedá říci o účincích dnešních moderních antibiotik.

Propolis je ve vodě nerozpustný.

Mezi základní složky propolisu patří především pryskyřičné látky, éterické oleje a vosky. Dále balzámy, třísloviny, jisté množství vitamínů a provitamínů, celá řada minerálů a stopových prvků a především flavonoidy. Právě těm se přičítají nejvýznamnější účinky propolisu na posílení lidské imunity. Dále vitamíny, kyselinu listovou, vitaminy E. Dále obsahuje důležité minerály jako: vápník, železo, mangan, křemík, chrom, kobalt, zinek a mastné kyseliny, enzymy a pyly.

V propolisu je tedy obsaženo široké spektrum látek, které ničí a usmrcují bakterie, brzdí jejich růst, tlumí citlivost a bolest, povzbuzují imunobiologický systém organismu, ruší účinky některých jedů a bakteriálních toxinů, působí proti některým virům, zastavují růst a ničí některé plísně, houby a kvasinky, mají protizánětlivý účinek, podporují hojení ran, tlumí účinek škodlivého záření na organismus. Má bakteriostatické účinky např. na salmonely, stafylokoky a jiné. Dále se využívá například v kosmetickém či terapeutickém průmyslu.

Propolis tlumí bolest přímo, neboť obsahuje látky mnohem účinnější než např. prokain, užívaný v zubním lékařství, ale zároveň působí léčivě na hlavní příčinu bolesti.

Svými pozitivními účinky na lidský organismus zvyšuje imunitu, slouží jako prevence před nemocemi a pomáhají zlepšovat uzdravování těla. Jeho podstatnou vlastností je schopnost podpořit vlastní obrannou sílu těla – imunitní systém. Náš organizmus si dokáže poradit se spoustou nemocí a propolis tuto jeho schopnost posiluje. Zvlášť u lehčích onemocnění dojde ke zkrácení doby léčby a zeslabení příznaků. Propolis lze požívat i v případě těžších onemocnění jako doplněk ke klasické léčbě, zde ale po konzultaci s lékařem.

Na propolis nevzniká rezistence bakterií jako u antibiotik. Propolis je biologicky neškodný a v běžném dávkování je prakticky netoxický, takže bez vedlejších účinků může být užíván dlouhodobě. Propolis se také dobře kombinuje s antibiotiky, zvyšuje jejich účinnost a současně zmírňuje jejich nepříznivé vlivy na organizmus. Vůči propolisu není zatím rezistentní žádný bakteriální kmen.
 
Upozornění - Bohužel, i když propolis patří mezi přírodní prostředky, jeho užívání nese jistá rizika. Zvlášť dnes, kdy prudce roste počet alergiků. Propolis totiž obsahuje 3 – 5 % pylu a jiné včelí produkty. Nelze ovšem přímo říct, že pokud trpíte pylovou alergií, nesmíte propolis užívat. Celá řada alergiků ho snáší bez problémů. A stejně tak se může stát, že i když vás pylová alergie nikdy netrápila, tělo nepřiměřeně zareaguje na jiné látky v propolisu. Proto odborníci doporučují před prvním užitím potřít tinkturou citlivé místo v loketní kloubní jamce a čekat, jestli kůže nezačne pálit. Rovněž vnitřní užívání zkuste nejdříve v malých dávkách (jednu až dvě kapky na jazyk) a teprve postupně je zvyšujte.
 
Před prvotním použití propolisu provedeme zkoušku na citlivost. Testujeme na dlaňové straně zápěstí na kůži. Vetřeme propolisovou tinkturu do kůže a necháme uschnout. Nevznikne-li na kůži zarudnutí nebo pupínky, pak můžeme propolis užívat. V opačném případě, opakujeme zkoušku druhý den na opačné ruce a propolisu vetřeme do kůže o pár kapek více, pokud i tehdy proběhne alergická reakce, jste pravděpodobně na propolis alergicky citliví a o jeho zejména vnitřním užití se poraďte s odborníkem.
 
Osoby citlivé na včelí produkty by neměly propolis užívat bez přítomnosti druhé osoby.
 
V počátcích užívání je vhodné začít menší dávkou a tu pak postupně zvyšovat (dávka se rozumí počet kapek, zkušení uživatelé, kteří netrpí alergií, užívají v jedné dávce 20 - 40 kapek do trošky vody či čaje nebo přímo samotnou tinkturu ze lžíce a to max. 3 denně).
Některými výrobci je uváděno možné užití u dětí od 3 let věku, zřejmě pro přítomnost líhu, ve kterém je rozpouštěn a možné alergické projevy. Na druhou stranu stejní výrobci a distributoři propolisu doporučují užití propolisu i těhotným ženám, které trpí nadměrným výskytem akné a jinými neduhy....
 
Naše vlastní zjištění při běžném „zimním“ preventivním užívání a u večerních dentálních výplachů z úst, nám přinesla zjištění, že propolis velmi účinně působí nejen proti virózám, chřipce či angíně, ale i proti migréně. Také příznaky napovídající salmonele či silné průjmy jsou u nás propolisem velmi účinně zastavovány. O kožních poraněních není nutné se ani zmiňovat, propolis je zde naprostou samozřejmostí. Naopak velmi jsme byli překvapení jeho účinkem při mytí vlasů v případech, kdy vlasová kůže trpí výskytem lupů a svěděním pokožky, zde je použití šamponu s propolisem, s odstupem několika týdnů, velmi účinné a v případech, u kterých se zdálo, že i dostupné medicínské roztoky nemají šanci na zvrat, bylo užití propolisu léčebné, zřejmě s ohledem na schopnost ničit vlasovou plíseň.
 
Bližší informace o širším využití propolisu naleznete ve článku o Apiterapii.
    Momentálně není k dispozici žádný komentář

    přidat komentář