Jsme rodinná farma, která včelaří v podhůří jablunkovského srdce Beskyd. V průběhu našeho včelařského putování jsme se zamilovali i do krás Hrubého Jeseníku, takže působíme na obou místech současně.

Drsné a neúživné podmínky jablunkovské brázdy nám umožňují šlechtit a vybírat takové včelí matky, které následně na úživnějších místech dosahují skvělých výsledků, a to nejen přínosem medu, ale zejména svou odolností a schopností reagovat na nepříznivé projevy počasí a přírody.

Svůj chov jsme založili tím, že jsme se ve svém okolí pídili po takových místních kraňkách, které prosperovaly po dlouhou dobu i bez zvýšené pozornosti a péče včelaře. Základním znakem je udržitelnost!

Naším šlechtitelským cílem je stabilně chovat taková včelstva, která budou odolná vůči nepřízni počasí, budou zarputilá ve snaze hledat druhově odlišné zdroje pylu a nektaru. Důležitým znakem je péče o vlastní plod a výchova zdravých, silných a dlouhověkých jedinců. Právě proto jsme náš chov nazvali po místních horalech = pracovitých, houževnatých lidech.

Carnica GURAL je podhorský typ kraňské včely, které si včelař zamiluje pro svoji skromnost a nenáročnost. Zdobí je píle a odolnost.